2024. december 26., csütörtök

Solvej Balle: Kerületszámítás 3. rész (Om uträrkning av omfång 3)

Az első és a második rész után alig vártam a harmadikat.


Ebben a részben a főhősnő és jó barátja, Henry D. mellett még két további szereplő, Olga és Ralf is csatlakozik az ismétlődő november 18-át tudatosan megélők csapatához. Igyekeznek altruista módon cselekedni, mivel tudják, hogy mi fog történni ezen a napon, próbálják megakadályozni a bekövetkezendő baleseteket.
Őszintén szólva kissé ráuntam erre a sorozatra, most egyelőre nem veszem ki a további részeket.
A könyv végén öt további ember jelenik meg a házuknál, így kisebb lakóközösség alakul.

Emily Henry: Funny Story (Fura történet)

A könyvtárban "jött szembe velem" ez a könyv. Főleg nyelvgyakorlási célból vettem ki.


Könnyed, szórakoztató, szerelmes-érzelmes mű, nem sorolható a felejthetetlen klasszikusok közé, de igen szórakoztató.
A könyv főhése Daphne, aki egyébként könyvtáros, és épp most szakított vele Peter, a vőlegénye, mivel újra egymásra talált régi szerelmével, Petrával. Daphnének hirtelen nincs hol laknia, de Petra volt vőlegénye, Miles, aki logikusan ugyancsak szakítás után áll és ezért egyedül maradt a lakásában, felajánlja Daphnénak, hogy költözzön be hozzá. Sok visszás és mulatságos helyzet adódik ebből az érzelmi-kapcsolati kavalkádból. 
Ha valaki könnyed, szórakoztató művet keres, ajánlom neki.
Tudomásom szerint még nem jelent meg magyarul.

2024. november 23., szombat

Hartmut Rosa: A kezelhetetlen (Det vi inte kan råda över/Unverfügbarheit)

Márta blogján olvastam Hartmut Rosa német szociológusról, és kíváncsi lettem rá. Kivettem az egyik könyvét a könyvtárból.


A mű a modern ember világhoz való hozzáállását vizsgálja. Alaptétele, hogy hozzászoktunk ahhoz és egyre inkább arra törekszünk, hogy a körülüttünk lévő világ kiszámítható legyen. Azt szeretnénk, hogy bölcsőtől a koporsóig (sőt még azon is túl) megtervezhető legyen az élet - gondoljunk csak a lombikprogramokra és az euthanáziára. A szerző szerint viszont ez fruszrációt okoz, mert az élet sokszor állít minket előre ki nem számítható helyzetek elé, és ez így van rendjén. Furcsa módon vágyunk azekre az élethelyzetekre, amelyeknek kétes a kimenetele: például egy izgalmas focimeccs vagy film megnézése közben megéljük a pillanat varázsát, ami a kiszámíthatatlanságban rejlik. A váratlan események segíteenek nekünk abban, hogy választ találjunk az életünk dilemmáira. "Mi ennek az értelme? Milyen üzenetet hordoz ez számomra?"

A könyv magyarul is megjelent.

2024. november 8., péntek

Artur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a félelem völgye

Ezt a könyvtári könyvet hétvégén, reggeli közben olvastam a tizenháromévesnek több hónapon keresztül. 


Legyűgöző, fordulatos és nyelvileg is lebilincselő ez a krimi.

Miután a híres nyomozó hamar fényt derít a könyv elején elkövetett gyilkosság részleteire, időutazásban lesz részünk: egy amerikai szénbányász iparvidékre kalauzol bennünket a könyv, ahol a becsületes lakosságot egy szabadkőműves banda tartja rettegésben.

2024. november 3., vasárnap

Solvej Balle: Kerületszámítás 2. rész (Om uträkning av omfång 2)

A sorozat második kötete, melyben a főhős évszakokat "kreál" magának az állandó novemberben. Norvágiától Spanyolországig utazva minden évszakot átél egy és ugyanazon a naptári napon.

A könyv időbem is tágul, Tara a rómia kori történelembe veti bele magát, olvas, jegyzetel, összefüggéseket keres.


A könyv végén fontos találkozás előtt áll: egy másik, november 18-ában fogva élő emberrel fog megismerkedni. Szóval izgalmas lesz, már alig várom, hogy elkezdhessem a harmadik kötetet.

2024. november 2., szombat

Minna Rytisalo: Lempi betyder kärlek (Lempi)

Könyvtári könyv.


Lebilincselő regény. Három elbeszélő szemszögéből meséli el az eseményeket, részben időeltolódással. Maga a főszereplő, Lempi nem szólal meg a könyv lapjain, csak a többi szereplő elbeszéléseében jelenik meg.
Az utolsó oldalakig lebegteti a szerző a múlt eseményeit, akkor derül csak ki, mi is történt igazából a második világháború végén a regény szereplőivel.

2024. október 19., szombat

Kim Andrea Brofeldt: Az utolsó fejezet (Sista kapitlet)

Feelgood regény, a vonaton olvastam.
Magyarul még nem jelent meg.


Sarah, a regény hősnője egyedülálló, ötvenéves és idősek ápolásával foglalkozik. Minden haláleset után befejez valamit, amit az elhunyt már nem tudott megtenni: kiolvassa a félbehagyott könyvet, befejezi a félig kihímzett terítőt. Megismerjük drámai fordulatokkal teletűzdelt múltját, és persze a regény végére már nem lesz szürke, magányos vénlány...

Az alapötlet tetszik, de a megoldás és a kifejlet elég szokványos. A zakatoló vonaton jó időtöltés volt.

Solvej Balle: Kerületszámítás 1. rész (Om uträkning av omfång 1)

Napilapunk ajánlotta ezt a könyvet, könyvtárból vettem ki. Magyarul még nem érhető el, de angolul már igen.


A dán írónő állítólag évekig nem adott ki új művet, ezen a többkötetes regényen dolgozott. Szerintem zseniális egy alkotás! 
Főhőse, Tara elképedve veszi észre, hogy az egész világ bennragad az időben, nap nap után november 18- a van. A tragikus, hogy ezt csak ő érzékeli, a környezete nem. Mély, szeretetteljes kapcsolatot ápol a férjével, de az minden reggel elfelejti, amit előző nap csináltak. A férjnek minden nap új, nem veszi észre, hogy mindegyik percre pontosan ugyanúgy zajlik le minden apró részletévek együtt, mint az előző. Tara megpróbálja neki mindezt elmagyarázni, a férj megérti, de másnapra mindent elfelejt. A nő ezt egy idő után nem bírja elviselni, és leköltözik házuk alsó szintjére, ahová tudja, hogy a férje nem fog bemenni egész nap. Napközben kimegy vásárolni, ahol rémülten veszi észre, hogy a boltokban, ahová rendszeresen jár, elfogynak azok a dolgok, amiket vásárolni szokott... 

A második kötetet ma este kezdem el olvasni...

Lev Tolsztoj: Feltámadás

Júliusban, az alsóörsi strand ingyen elvihető könyveket tartalmazó polcán találtam ezt a két régi, rongyos kötetet. 


Tolsztoj utolsó regénye, kíméletlen egyház- és társadalomkritika. Extrém, néha már valószínűtlen a főhős, Nyehljudov herceg viselkedése. Mindenáron jóvá akarja tenni fiatalkori bűnét, amikor elcsábította Katyusát, nagynénjei cselédlányát. Évekkel később homokszem kerül az igazságszolgáltatás gépezetébe. Az esküdtszék (amelynek a herceg is tagja) figyelmen kívül hagy egy részletet annak a pernek a megítélésekor, amelyben Katyusa az egyik vádlott, így a lányt száműzik Szibériába. Nyehljudov elhatározza, hogy megszabadul vagyonától és követi a lányt Szibériába, mivel bűnösnek érzi magát: ő volt az, aki elindította Katyusát a züllés útján.

Nagyon érdekes regény, sok visszásságra ráirányítja a figyelmet. Különösen azok a részek tetszettek, ahol az igazságszolgáltatás hibáira világít rá.

2024. július 6., szombat

Krasznahorkai László: Báró Wenckheim hazatér


Valószínűleg, sosem olvastam volna Krasznahorkait, ha a család nem lep meg egyik regényével - svédül. Annyira megtetszett a magyar író odegen nyelvre lefordított műve (és annyira kíváncsi voltam, milyen eredetiben), hogy megvette, egy következő regényét.

Nos, nem csalódtam! Fantasztikus egy könyv, hatalmas kihívás átlátni, megérteni, de egyszersmind könnyed olvasmány, mely szórakoztat, kétségbe ejt és könnyekre fakaszt. Elképesztő mélységgel és éleslátással, részletesen ír. Néha olyan filozófiai magasságban jár, amit nehéz követni, de már maga a próbálkozás is megéri az élményt!

Szeretnék még tőle olvasni a jövőben!

Valérie Perrin: Másodvirágzás (Färskt vatten till blommorna)


Az utóbbi évek egyik legnagyobb példányszámban aladott francia regénye, ehhez hozzájárulhatott az a tény, hogy a pandémia alatt jelent meg.

Egy kisvárosi temetőgondnok történetét meséli el. A legjobban az tetszett, ahogy folyamatosan bontja ki a múlt (tragikus) eseményeit, amelyek a főszereplő kislányának halálához vezettek.

 Nem az én stílusom, és néha kicsit unalmasnak is találtam. Ami miatt mégis elolvastam az az volt, hogy egy számomra kedves embertől (pácienstől) kaptam ajándékba. Nagyon megörvendeztetett vele.

2024. május 5., vasárnap

Arno Geiger: A száműzött öreg király (Der alte König in seinem Exil)

Könyvtárban akadt a kezembe ez a kötet. Osztrák író személyes hangvételű műve, mely édesapja demenciájáról szól. Főként pedig arról, hogyan éli ezt meg a szerző és a család többi tagja. Sokszor mulatságos, néha szomorú és nagyon elgondolkodtató. A betegséggel való megbékélés új szintre helyezi az apa-fiú kapcsolatot.

Ich habe dieses Buch im Bibliothek gefunden. Der österreichische Schriftsteller schreibt einen persönlichen Roman über die Dementia seines Vaters. Darüber, wie die Krankheit vom Schriftsteller und der übrigen Familie erlebt wird. Das Buch ist manchmal lustig, manchmal traurig und oft sehr bedenkenswert. Der Prozess, mit der Krankheit des Vaters zu können erhöht die Vater-Sohn-Beziehung auf ein neues Niveau.



A bingóban ez újabb mezőt ér: "Könyvespolc".

Im Bingo durfte ich das Feld "Aus den Bücherregal" bemalen.


Rita

2024. február 23., péntek

Tóth Krisztina: Ahonnan látni az eget

Karácsonyra kértem és kaptam ezt a könyvet (köszi, Ági!), egyik kedvenc magyar kortárs írónőm novelláskötetét. Úgy húsz évvel ezelőtt Egerben, egy kollégám lakásán sokadmagammal résztvehettem egy író-olvasó találkozón Tóth Krisztinával, nagy élmény volt.


A kötet szerintem jó, de nem tartozik az írónő legjobb művei közé. Furcsa, de talán amiatt, hogy több vidám kimenetelű, humoros történetet tartalmaz. A korábbi kötetekben engem pont a tragikus, sötét, nyomasztó "sztorik" ragadtak meg a legjobban. De ezt a könyvet is mindenképpen ajánlom nektek.

2024. január 14., vasárnap

Jens Rehn: Inget i sikte (Nichts in Sicht)

Könyvklubbunk legutóbb kiválasztott könyve. Magyarul nem találtam meg, lehetséges, hogy nincs lefordítva?


Minimalista szerkezet: egy gumicsónak az Atlanti-óceánon, benne két hajótörött katona: egy amerikai és egy német. Egzisztencialista remekmű, csakis az élet fontos, nagy kérdéseire keresi a választ.

Aktuálissá nemcsak a háborús téma, hanem az emberiség (minden ellentétek ellenére) közös szükségletei teszik: ivóvíz, élelem, ruha, álmok, emlékek, szerelem. Mindezek mellett eltörpül a hatalom, a pénz, a fegyverkezés. Mindenkinek ajánlom!

David Danielsson: Változó évszakok (Årstidernas växlingar)

Találomra hoztam haza a könyvtárból. 
Egy fiatal felnőtt visszaemlékezése gyermek- és kamaszkorára. Visszatér szülővárosába, és szembesül a múlttal, megbékél és bocsánatot kér.


Nem egy felejthetelen olvasmány. Pozitív oldala hogy érdekesen írja le egy kamasz vívódását, bizonytalanságát. Közvetlen közelemben kívülről látom mindezt, jó erről olvasni.